"Българине! Юнашки сине! Престани да бъдеш роб! Доста си търпял иго - доста и премного. На небето е додеяло, а на земята дотежало да слушат твоите въздишки. Погледни в слънцето на правдата и виж що е свобода - пожелай я от все сърце! Пробуди се и извикай юнашки: свобода! Земята ще отекне: свобода! Посвети се и повикай: правда! А небето ще се отзове: правда! Подкани се и затръби: народност! Хиляди юнаци ще се провикнат: народност!"
(Белград, 28 март 1868 г.) Ангел Кънчев
1850 г. - Ангел Кънчев се ражда в град Трявна в семейството на майстора зидар Кънчо Ангелов и Гана Пандурска. Той е най-будният ученик в Трявна, учител му е самият П.Р.Славейков. От него Ангел Кънчев получава първите си уроци по родолюбие.
1860 г. - Семейството на Ангел Кънчев се преселва в крайдунавския град Русчук (дн. Русе)
1861-66 г. - Ангел Кънчев учи в известното Варошко училище. Негов учител е Драган Цанков, основател на читалище "Зора".
1866 г. - Ангел Кънчев е изпратен да учи в българската гимназия в Болград, Бесарабия. Прекъсва обучението си с намерението да се включи във Втората българска легия в Сърбия.
1867 г. - Записва се в Белградската артилерийска школа, където учи две години.
1869 г. - Ангел Кънчев получава първото си бойно кръщение, участвайки в превземането на Турската крепост в Белград.
1870 г. - Ангел Кънчев се записва студент в областното земеделско-индустриално училище, където учи една година.
1871 г. - Ангел Кънчев започва съвместна обиколка с Васил Левски за изграждане на вътрешна революционна организация в България. 5 март
1871 г. - Ангел Кънчев се самоубива на Русенското пристанище при опит да бъде задържан от турските власти.
Родната къща на Ангел Кънчев била една от най-хубавите в Трявна. Баща му Кънчо Ангелов, майстор-зидар, я изградил по подобие на къщите в по-големите градове.
Къщата е запазена и до сега. Намира се в центъра на града, на улица “Долна” и е превърната в къща – музей. Прочут е със своето вътрешно архитектурно оформление. Посетителят дълго време се възхищава на стълбището, сводестите врати, обкованите с дървени пръчки прозорци, които вечeр се затварят с капаци. Зографите са окрасили таваните с български орнаменти.
На 17 март 2010 г. се навършиха 128 години от героичната смърт на революционера - демократ Ангел Кънчев (1850-1872).